آشنایی با ۱۰ اشتباهی که پوست را نابود می کند!

ده اشتباه مرسوم در مراقبت از پوست
وقتی موضوع سلامتی پوست مطرح می شود مهم است که به خاطر داشته باشیم که پوست وسیع ترین اندام بدن ما است. بسیاری از عادتهایی که بصورت روزانه انجام میدهیم میتواند سلامت پوست را تغییر دهد؛ حتی اگر مستقیما در ارتباط با پوست نباشند.

مراقبت های پوستی به سن، جنس، حساس بودن، تیپ پوستی بیمار، چرب بودن و… یا روش زندگی (کار در خارج از منزل یا خانه داری) و سیل کار در روز یا شب بستگی دارد. فاکتور دیگر نژاد است. به عنوان مثال استفاده از ترکیبات ضدآفتاب روی میکرونیزه یا تیتانیوم در افراد با پوست سبزه یا سایه ظاهر ماسکه ای ایجاد می کند.

داشتن پوست شفاف و زیبا دغدغه ی بسیاری از ما می باشد. و روش های طبیعی و غیر طبیعی مختلفی را برای مراقبت از پوست خود به کار می بریم.

اما شاید با این روش ها ناخواسته به پوستمان آسیب بزنیم. در ادامه ۱۰ اشتباه رایج مراقبت از پوست و روش های صحیح آن بخوانید.

۱: استفاده از محصولات معطر

ما همیشه نگران داشتن ریمل مرغوب و رژلب خوب هستیم، اما در نهایت پوست که اساس آرایش خوب است، همیشه در جایگاه دوم قرار می گیرد. ما هنگام مراقبت از پوست اشتباهات زیادی می کنیم. اما در این جا می خواهیم توصیه هایی به شما بکنیم تا پوستی سالم تر، زیباتر و درخشان تر داشته باشید؛ که شما را حتی جوان تر نشان دهد!

ما اغلب آلرژی داریم و حتی نمی دانیم. بنابراین، بهترین کاری که می توانیم بکنیم این است که محصولات بدون عطر استفاده کنیم. هم چنین باید مواد شوینده و صابون های بدون عطر را انتخاب کنید تا بیش تر مراقب باشید. بسیاری از آلرژی ها ناشی از مواد شیمیایی است که حتی متوجه وجودشان نمی شویم، و ممکن است فقط کمی آزارمان دهد، یا شاید حتی متوجه این آلرژی نشویم. بنابراین، اگر نمی خواهید دچار مشکلات بلندمدت شوید، توصیه های ما را به کار بگیرید.

۲: لایه برداری شدید

گاهی ما درگیر این هستیم که صورت زیبایمان را خیلی محکم بساییم. دیگر این کار را نکنید. اگر پوستی حساس دارید، باید بین لایه ی بیرونی پوستتان و محیط یک غشا محافظ وجود داشته باشد. لازم نیست هر روز از تونر، کرم لایه بردار، و محصولاتی که پایه ی آنها اسید است استفاده کنید. دوز پایینی از اسید سالیسیلیک معمولا برای کسانی که پوست حساس دارند خوب است، اما قبل از مصرف زیاد، ابتدا آن را امتحان کنید.

۳: استفاده ی نادرست از تونر

واقعیت را اشتباه درک نکنید: تونر مانند لایه بردار است. بنابراین باید مراقب باشید و تونر را با توجه به نوع پوستتان انتخاب کنید. هنگام انتخاب تونر، مطمئن شوید الکل و فندق افسون گر در فهرست مواد تشکیل دهنده جزء ۳ ماده ی اول نیست. پزشکان توصیه می کنند نیم درصد اسید سالیسیلیک معمولا خوب است.

۴: شستن با لیف

پوستتان را با شستن با لیف آزار ندهید. بهتر است صورتتان را با دست های تمیزتان بشویید. این روشی ساده و رایگان است!

۵: محافظت نکردن از پوست

این جمله را بگویید و بعد دوباره تکرار کنید: آدم هایی که پوست حساس دارند باید آن را مرطوب نگه دارند. و همچنین اگر می توانید در طول ماه های سردتر یک دستگاه رطوبت ساز در خانه قرار دهید، این عالی خواهد بود. این گونه پوست تان سالم تر و جوان تر به نظر خواهد رسید. به یاد داشته باشید پوست خشک چروکیده تر به نظر می رسد.

۶: عدم استفاده ی روزانه از ضد آفتاب

zed-aftab

حتی در زمستان! استفاده ی روزانه از ضدآفتاب واقعا مهم است؛ چون اشعه های فرابنفش پوست تان را حساس تر می کند. و در صورتی که در معرض آفتاب داغ قرار می گیرید، پس قطعا به آن نیاز دارید. اگر ضد آفتاب با پایه ی مواد معدنی باشد بهتر است، اما شما باید هر روز ضدآفتاب استفاده کنید.

۷: خواب خیلی کم

خواب مهم ترین بخش نیاز روزانه بدن است. ضدآفتاب مهم است، اما خواب هم مهم است! شب زمانی است که پوست ترمیم می شود و زمانی است که ما رشد می کنیم. سر شب زمانی است که هورمون های استرس مانند کورتیزول در پایین ترین سطح هستند. مولکول های شفابخش، از قبیل هورمون رشد و بتا اندورفین در بالاترین سطح هستند، بنابراین خوب است زمانی که کورتیزول در پایین ترین حد است، پوست تان را در تمام این مواد خوب غوطه ور کنید. ما بین ۷ و ۸ ساعت خواب نیاز داریم.

۸: شیوه ی غلط پاک کردن آرایش

آسان ترین کار این است که صورتتان را با آب خیس کنید و بعد با شوینده ی همیشگی بشویید. این معمولا خوب است. با پوست تان رفتاری ملایم داشته باشید. هم چنین اگر آرایش چشم تان ضدآب است و پاک نمی شود، آن را با پنبه ی آغشته به محلول پاک کننده ی ملایم تمیز کنید.

۹: استفاده از دستمال مرطوب آرایشی

همان طور که گفتیم، شما نباید پوستتان را بسایید. و در عین حال نباید با آن رفتاری خشن داشته باشید. لیف به اندازه ی دستمال مرطوب آرایشی بد است. این دستمال ها سبب می شود پوست تان را بکشید. اگر واقعا به دستمال مرطوب احتیاج دارید، از نوع خوب و طبیعی آن استفاده کنید.

۱۰: فشار دادن جوش ها

این چیز جدیدی نیست. مشکل فقط جوش نیست. مشکل حالتی است که پوست تان بعد از فشار دادن جوش پیدا می کند. ملتهب، خشن، خشک و آلوده! ممکن است به خودتان آسیب بزنید. به علاوه، اگر جوش “آماده” نباشد، خالی نخواهدشد! اگر واقعا “نیاز” دارید این کار را بکنید، ۲ تکه پنبه بردارید و به آرامی دو طرف جوش را فشار دهید. اما باز هم تکرار می کنم، اصلا این کار را توصیه نمی کنم. مراقب پوست زیبایتان باشید!

منبع: نمناک

پاسخ دهید