خشک کردن مو به روش صحیح و نبایدهایی در این مورد

روش های صحیح خشک کردن مو
یکی از کارهایی که به صورت روزمره با آن درگیر هستیم، خشک کردن موهاست. زندگی پر سرعت امروزه سبب شده که ما راحت ترین و سریع ترین راه را انتخاب کنیم. ولی روش صحیح برای خشک کردن مو چیست؟

خشک کردن مو به خصوص برای افرادی که موهای بلندی دارند کار دشواری است که اگر صحیح و اصولی انجام نشود، منجر به ایجاد موخوره و وز کردن مو می شود. برای داشتن موهایی آراسته و زیبا و نرم و لطیف، باید موهایتان را به طوری خشک کنید که وز نکرده و لطافتش را حفظ کند.

بهترین و بی ضررترین راه، آن است که پس از آبگیری موها با یک حوله نخی اجازه بدهیم مو در هوای آزاد خشک شود. ولی این راه همیشه عملی نیست و بسیاری از افراد به دلایل مختلف مثل کمبود وقت، سردی هوا، عجله داشتن و سرماخوردگی و امثالهم ترجیح می دهند از دستگاه های خشک کن برقی استفاده کنند.

بعد از حمام موی خود را با حوله به آرامی فشار دهید تا آب اضافی از روی آن خشک شود. به هیچ وجه نیاز نیست حوله را به صورت ناگهانی و یا با حرکات تند و خشن روی سرتان بمالید. خشک کردن مو با حوله کاری زمان بر و آرام است که برای مراقبت از موها بهتر است که با حوصله انجام شود.

یکی دیگر از راه های خشک کردن مو، استفاده از کرم های ضد حرارت به مو است. این کرم ها جلوی خشک شدن ناگهانی و ضعیفی ریشه مو را می گیرد. لازم است تا این کرم را زمانی که موها تر هستند روی موی خود بزنید. مثل کرم فیتوکراتین اکستریم یا اسپری فیتوکراتین، سپس با سشوار خشک کنید.

اگر موهایتان خیلی خیس باشند کار خشک کردن آن ها زمان بیشتری می برد. اگر سشوار کشیدن مو طولانی شود آسیب بیشتری به موهای شما وارد خواهد شد. سعی کنید در ابتدا قبل از سشوار کشیدن بیشتر آب موهای خود را بگیرید. اما این کار را آرام انجام دهید. اگر حوله شما زیاد خشن و زبر باشد می تواند باعث موخوره شود. برای موهای آسیب دیده یا حتی سالم شما الیاف سازنده حوله می تواند زیادی خشن باشد.

راهی بهتر برای اطمینان از سریع تمام شدن خشک کردن مو این است که موهای خود را دسته بندی کنید. دسته بندی موها به دو منظور خوب است: خشک کردن مو و حالت دادن به آن.

خشک کردن مو

اگر دسته های موهای شما بزرگ باشند و سشوار نتواند حرارت خود را به همه موها برساند در نهایت تنها موهایی وز کرده خواهید داشت که هنوز زیاد خوب خشک نشده اند. همچنین آسیب به موها را نیز در نظر بگیرید. باید مطمئن شوید دسته های انتخابی شما به اندازه کافی کوچک هستند تا بتوان سریع آن ها را خشک کرد و آسیبی به موها نرساند. علاوه بر نحوه صحیح سشوار که در وز نشدن مو موثر است؛ عوامل دیگری هم وجود دارد که مانع وز شدن مو می شوند. که عبارتند از :

از نرم ​کننده ها استفاده کنید.
برای اینکه از وز موها کم شود، بعد از اینکه موهای خود را شامپو زدید، کمی نرم​ کننده کف دست خود بریزید و آن را به نوک موهای خود بزنید تا موهایتان نرم شود.

از مواد صاف​ کننده پرهیز کنید.

ترکیباتیکه برای صاف​ کردن موها استفاده می​شوند، باعث شکننده شدن موها می​شوند و به موها آسیب می رسانند پس هیچ​گاه از این مواد استفاده نکنید.

فقط ریشه موها را خشک کنید. 
برای اینکه از وزشدن موها جلوگیری کنید، فقط ریشه موها را با حرارت سشوار خشک کنید، این کار باعث می شود تا ساقه و نوک​ موها زیاد خشک نشود و به همان صورت مرطوب باقی بماند.

اما نکاتی که بهتر است در مورد سشوار کشیدن را رعایت کنید از این قرار می باشد:

۱) از درجه حرارت کم و سرعت ملايم استفاده کنید. حرارت بيش از ۵۰ درجه باعث آسيب رسيدن به موها مي‌شود.

۲) برا خشک کردن مو سشوار بايد از فاصله دور (حداقل در فاصله ۶ تا ۱۲ سانتيمتری) گرفته شود.

۳) جريان هوا از سطح موها گذرانده شود و به پوست سر و ريشه موها مستقيما دميده نشود. توجه کنيد يک دسته مو بيش از چند ثانيه هوا نخورد و جای آن به طور مکرر عوض شود. موها به طور کامل خشک نشود؛ زيرا برای اينکه مو نرم و قابل انعطاف باشد نياز به مقداری رطوبت دارد.

۴) درباره موهای آسيب ديده بايد احتياط بيشتری صورت گيرد؛ و ضمن استفاده از حالت دهنده مو از درجه کم سشوار استفاده شود.

و اما در مورد برس زدن توصيه مي‌کنم موقع برس زدن، موها خشک باشد. چرا که موهای خيس، خيلی نرم هستند و قابليت ارتجاعی آنها بيشتر است. و موقع برس زدن ممکن است گره بخورد و به ساقه آن آسيب برسد. برای مرتب کردن موهای خيس، استفاده از شانه‌های دارای دندانه‌ای درشت، لبه نرم و نوک کند، بهتر از برس است. ضمن اينکه بهتر است صبر کنيم تا موها خشک شود و سپس آنها را برس بزنيم.

برس زدن باعث می شود تا چربی پوست سر به همه جای سطح موها منتشر گردد و آن را درخشان و خوش حالت سازد.

ولی توجه کنيد که برس کشيدن بيش از حد باعث آسيب رسيدن به ساقه مو و شکستن آن و يا ايجاد موخوره مي‌گردد. ضمن اينکه برس زدن زياد و شديد پوست سر را نيز تحريک می کند و به آن آسيب مي‌رساند. بنابراين برس زدن بايد در حد معقول و کافی (مثلا با حدود ۱۰ تا ۲۰ حرکت ملايم) انجام شود.

حالت دادن موهای وز بدون نیاز به سشوار
اگر موهای وزی دارید سشوار کشیدن نه تنها دردی را از شما دوا نخواهد کرد؛ بلکه به وز شدن بیشتر موها منجر خواهد شد.

برای اینکه از وز موها کم کنید، بعد از اینکه موهای خود را شامپو زدید، کمی نرم​ کننده را به کف دست خود بریزید و آن را به نوک موهای خود بزنید تا موهایتان نرم شود.
کارشناسان توصیه می کنند برای حل مشکل وز شدن موها بهتر است از شامپوهای حاوی نرم کننده استفاده شود. یعنی شامپوهایی که هم خاصیت پاک کنندگی دارند و هم خاصیت نرم کنندگی و مرطوب کنندگی تا مانع از خشک شدن ساقه مو گردد. هفته ای یک بار از یک ماسک موی قوی که برای موهای وز مناسب است استفاده کنید و آن را پانزده دقیقه روی موها نگه داشته سپس با شامپو بشویید.

پس از شستن مو از یک سرم کریستال مغذی روی ساقه موها استفاده کنید و اجازه دهید موها خشک شوند. در این مرحله می توانید به موها حالت فر بدهید و آن را با گیره یا سنجاق محکم کنید و وقتی که ۹۰ درصد رطوبت مو خشک شد، آن را باز کنید و شاهد موهای حالت دار، نرم و درخشان خود باشید.

شما همیشه به محصولات مربوط به مو نیاز دارید.
خشک شدن موها بطور طبیعی و داشتن موهایی جذاب و زیبا در معنای واقعی کلمه، به معنای خشک شدن تنها نیست. استفاده از محصولات مراقبت از مو که به طور خاص برای نوع موی شما ساخته شده اند، بیشترین سهم را در زیبایی موی شما دارند. مطمئنا استفاده از این محصولات، نیازمند کار و زحمت بیشتریست، اما استفاده از این محصولات بسیار راحت تر از این است که بخواهید از سشوار، وسایل صاف کردن و یا فر کردن مو استفاده کنید.

آرایشگر افراد معروف، جیمز کرنول در مورد خشک کردن مو می گوید: «تعداد بسیار اندکی از موها هستند که وقتی بدون استفاده از محصولات مربوط به مو به طور طبیعی خشک می شوند، فوق العاده بنظر می رسند. دستیابی به موهایی که بصورت طبیعی خشک شده و زیبا بنظر می رسند، کمی زمانبر است و نیاز به تلاش دارند. محصولات مراقبت از مو، دوست شما هستند.»

دکتر محمدعلی نيلفروش‌زاده

پاسخ دهید