قبل از فر کردن موهایتان حتما این نکات را بخوانید!

شاید از مدل موهایتان خسته شده باشید، بنابراین پس از رنگ و مش و صاف کردن موهایتان ممکن است به فکر فر کردن آنها بیفتید. در این صورت اگر اهل آوردن هزار بلا به موهایتان باشید قطعا فر شیمیایی را انتخاب می کنید. در حالی که اگر نمی خواهید موهایتان زیاد آسیب ببینند، توصیه ما این است که سراغ بیگودی و یا فر گرم بروید…

فر کردن موها کار آسانی نیست. در صورتی که تصمیمتان جدی است پس باید خودتان را برای یک چالش بزرگ آماده کنید. موهای فر شده با قبل از آن خیلی فرق خواهد داشت.

فر شدن تغییر بزرگی در موهای شما به وجود می آورد. با این تغییر موهای شما به مراقبت و رسیدگی بیشتری نیاز خواهد داشت. دنیای زیر موهای فر شده به اندازه پیچ و تاب ظاهری آن پیچیده می شود پس بهتر است تا چیزی از آن نمی دانید هیچ کاری نکنید.

پیش از فر کردن موهایتان اطلاعات کسب کنید!
این دفعه موضوع فرق می کند چرا که شما قرار است با تغییراتی غیرطبیعی به جان موهای خود بیفتید و آنها را برای مدتی تقریبا طولانی فر کنید. اما قبل از هر چیز بایدستی درباره ساختمان و جنس موهای خود از طریق جمع آوری اطلاعات یا مشورت با متخصص مطمئن شوید. پزشک به شما می گوید که باتوجه به شرایطی که در آن هستید موهای شما آمادگی و موقعیت پذیرش این تغییر را دارد یا نه. با درنظر گرفتن مثبت بودن رای پزشک به این تغییر، نوبت خود شماست که با چشم باز و آگاهی به دنبال محلی مناسب برای فر کردن موهای خود باشید.

دنیای موهای فر شده!
سالن های تخصصی و مورد تایید فر و اکستنشن کردن موها بهترین گزینه برای شما محسوب می شوند. پس قید رفتن به آرایشگاه غیرحرفه ای را بزنید. در مرحله بعد شناخت آرایشگران حرفه ای جهت این کار و آگاهی از کیفیت مواد مورد استفاده آنها در اولویت بعدی قرار دارد. برای این کار بهتر است زمان بگذارید و چند بار برای دیدن نمونه کارها به آرایشگاه مورد نظر بروید. چون در این مرحله است که عملی کردن تصمیم شما منطقی می شود و در غیر این صورت ممکن است موهای شما آسیب جدی ببیند.

موها را چگونه فر کنید؟

فر کردن مو
بهتر است پیش از شروع کار نوع فر موهای تان را باتوجه به چهره تان انتخاب کنید؛ چون ممکن است مدلی که پسند کرده اید متناسب با صورت تان نباشد. برای این کار با آرایشگر موردنظر و چند نفر از نزدیکان تان مشورت کنید تا یکی از انواع فر درشت، ریز (از ریشه یا از نیمه سر) و یا مجعد کردن لایه لایه موها را برای تغییر اساسی موهای تان انتخاب کنید. نکته مهم اینجاست که لوسیون ها و مواد بسیاری در بازار برای فر کردن وجود دارند که براساس شناخت و سلیقه آرایشگران مورد استفاده قرار می گیرند.

فرآیند فر کردن موها چطور انجام می شود؟
در مرحله اول آرایشگران موها را با شامپو شسته و آب آن را می گیرند. سپس موی نم دار را با دقت به قسمت های موردنظر تقسیم کرده و دسته های مو را تا ۵ سانت مانده به ریشه با استفاده از بیگودی و کاغذ فر بسته به نوع فر (ریز یا درشت) به زیر می پیچند. بعد از تمام شدن مرحله پیچیدن، موها را به مواد فر آغشته می کنند و پس از زدن گیره بر روی آنها، برای حالت گرفتن با کلاه می پوشانند.

مواد برای حالت گرفتن در موهای رنگ شده به ۲۰ دقیقه و برای موهای رنگ نشده به ۴۰ دقیقه زمان نیاز دارد.
در این مرحله بعد از رسیدن موها به حالت مطلوب زیر بیگودی پرمنانت، در حالی که همچنان بیگودی به موها وصل باشد با آب ولرم آبکشی می کنند. در مرحله آخر استفاده از محلول خنثی کننده ضروری است. برای این کار ۷۵ سی سی آن را در موها، بیگودی پیچ روی تمام سر ریخته و ۲۰ دقیقه صبر می کنند و ۵۰ سی سی باقی مانده را بعد از باز کردن بیگودی ها روی تمام موها ریخته و بعد از ۱۰ دقیقه آبکشی و خشک می کنند. آخر سر هم از روغن زیتون یا نارگیل برای نرم شدن و حالت دادن به مو استفاده می شود.

مواد مرغوب لابه لای موهای پیچ خورده
همانطور که دانستید شما در یک نصف روز از این رو به آن رو می شوید. اما بهتر است کار را به دست کاردان و موهای خود را به دست با کیفیت ترین مواد فر کننده بازار بسپارید. مواد فر دائم تغییراتی را روی ساقه موها انجام می دهند تا موها برای مدتی حالت جدید خود را حفظ کنند.

این مواد بسته به نوع و جنس مو (رنگ شده، خشن و خیلی صاف ) متفاوت خواهد بود. ولی بهترین نوع آن مواد فر اسیدی است که بر خلاف نامش کمترین صدمه را به مو می زند. از طرفی موهایی که با این نوع مواد فر می شوند حالت سالم و طبیعی تری به خود می گیرند. اما به طور کلی محصولات فرکننده معمولا از ترکیب موادی مانند آمونیوم هیدروکسید، کوپلیمر آکریلات، آب، رنگ و عطر تشکیل شده است که در مجموع به این تغییرات شیمیایی منجر می شوند. با کیفیت و نتیجه بخش بودن انواع این مواد در اسم ها و برندهای مختلف، تنها با تحقیق از افراد مجرب این کار به شما اثبات می شود. پس برای این قسمت ماجرا وقت بیشتری صرف کنید.

محافظت از موهای فرفری شده…

fotolia_24760500-600x434
در اولین قدم باید بدانید که سه روز بعد از فر کردن، حمام و شانه کردن موها ممنوع می باشد؛ چرا که در این شرایط است که حالت موهای فر شده تثبیت می شوند. پس از تمام شدن این سه روز موهای نو نوار خود را بعد از هر بار حمام با روغن زیتون به خوبی چرب کنید تا زیبا و نرم تر به نظر برسند. تجربه ثابت کرده موهای فر شده تا یک ماه بسیار خوش حالت است و بعد از گذشت زمان زمخت و آزار دهنده به نظر می رسد، اگر می خواهید چنین بلایی سر موهای شما نیاید حتما از نرم کننده و ماسک های آبرسان در حمام استفاده کنید.

بهتر است موها را زمانی که مرطوب هستند شانه کنید تا بعد از خشک شدن آن دچار ریزش و شکستگی ساقه مو نشوید. یادتان باشد رطوبت نیاز اصلی موها بعد از فر شدن است پس تا می توانید از ماسک و روغن های حالت دهنده طبیعی استفاده کنید. ذکر این نکته حائز اهمیت است که حتما حواس تان باشد که یک هفته قبل و تا می توانید بعد از فر کردن موهای خود را رنگ یا دکلره نکنید.

پیش از فر کردن باید بدانید که…..
– اگر باردار هستید، بیماری دارید و داروی خاصی مصرف می کنید، بهتر است فعلا تا تایید پزشک مورد نظر سراغ فر کردن موهای خود نروید. البته این خط قرمز شامل افراد مسن هم می شود.
– به عقیده متخصصان، استفاده از فرهای موقت با کمک دستگاه های فر کننده و روش های طبیعی و خانگی جایگزین بسیار بهتری برای تغییر موها از صاف به فر است، چرا که در هر شرایطی موها آسیب زیادی از این تغییر ناگهانی می بینند و چه بسا گاهی مجبور به کوتاه کردن و از دست دادن موهای خود می شوید.

– اگر به تازگی موهای تان را هایلایت کرده اید قبل از فر کردن باید خوب فکر کنید. فر کردن بعد از هایلایت و حتی روی موهای روشن شده با دکلره چند برابر به موها آسیب می زند. فر در این شرایط باعث وز شدن موها می شود که ظاهر آزار دهنده و نازیبای آن شما را ناراحت خواهد کرد.
– اگر جنس موهای شما خشک و شکننده است فر کردن آنها اوضاع را از این بدتر خواهد کرد. بهتر است بعد از درمان و بالا بردن کیفیت موهای تان به فر دائمی آنها فکر کنید تا علاوه بر سلامت، زیبایی آن را هم دو چندان کرده باشید.

– موهای نازک و ظریف شما به تنها چیزی که نیاز دارد مراقبت و رسیدگی است؛ در نتیجه بهتر است این موها را فر نکنید که قطعا پشیمان می شوید.
– استفاده از نرم کننده ها و ماسک های طبیعی از روغن های بادام، نارگیل و زیتون گرفته تا ماسک تخم مرغ و مایونز باید در برنامه مراقبت همیشگی موهای تازه فر شده شما قرار بگیرد.
– اگر از رنگ شدن موهای تان هنوز ۱۰ روز هم نمی گذرد سراغ فر کردن آن نروید. مواد فر کننده مو برای اثرگذاری روی موها و داشتن ظاهری زیبا به تارموهایی قوی و آماده نیاز دارد. پس دندان روی جگر بگذارید تا موها مقاومت خود را به دست بیاورند.
– برگرداندن موهای فر به حالت اولیه خود در کوتاه مدت تقریبا غیر ممکن است پس برای اطمینان از تصمیم خود برای این تغییر ظاهری کمی بیشتر فکر کنید.

فر کردن موها باعث تخریب ساختمانی می شود. به هم خوردن لایه خارجی مو (کوتیکول) که خاصیت انعکاسی زیادی دارد، یکی از این تغییرات است. شدت این به هم خوردگی با شدت واکنش شیمیایی متناسب است. مو، زبر به نظر آمده و از درخشندگی آن کاسته می گردد و در مقایسه با موهای دست نخورده به سختی آرایش و مرتب می گردد. سلول های کوتیکول مو از جا کنده یا بلند می شوند که این امر باعث گیرکردن و گره خوردن موها می گردد.

پاسخ دهید