انواع لایت ها

لولایت (Low liight)

بطور کلی مفهوم لولایت این است که بر روی موهای روشن، تکه‌های تیره در می‌آوریم. این کار می‌تواند با فویل‌ یا کلاه مش انجام شود. لو‌لایت بر روی موهای اروپائی‌ها به آسانی با رنگ انجام می‌شود که نتیجه‌ی آن بسیار زیباست. بر روی موهای آسیایی‌ها بیشتر مواقعی کاربرد دارد که مو بسیار روشن شده و زردی زیاد آن نوعی زنندگی ایجاد کرده است. در این صورت آرایشگر می‌تواند با پیشنهاد لولایت چهره‌ی مشتری را از‌ یکنواختی درآورد و با ایجاد رفله‌های تیره، نوعی سایه روشن زیبا بر روی موی مشتری ایجاد کند، که نتیجه‌ی آن در مرحله‌ی اول چهره‌ی فرد جوان‌تر دیده می‌شود و در مرحله‌ی دوم موهای روشن‌ یکنواخت، درخشان‌تر به نظر می‌رسد و جذابیت چهره بیشتر می‌شود.

های‌لایت (High liight)

های‌لایت برعکس لولایت است.‌ یعنی بر روی موهای تیره رگه‌های روشن تر در می‌آوریم. در‌ های‌لایت با رنگ تا حدود سه درجه و با دکلره تا هشت درجه مو را روشن‌تر می‌کنند و تکه‌های بسیار روشن مثل انواع بلوند‌های دودی، زیتونی، کاهی، مرواریدی و رنگهای خاص مانند مسی، صورتی، قرمز، سورمه ای و …. ایجاد می‌کنند. اگر تفاوت رنگ موی پایه و تکه‌های انتخابی تا حدود ۳ درجه باشد ( که توسط رنگ مو ایجاد می‌شود ) به آن در اصطلاح عموم‌ های‌لایت و اگر این تفاوت رنگ تا هفت درجه باشد به آن مش می‌گویند. ( که با استفاده از دکلره ایجاد می‌شود ).

سان‌لایت (sun light)

به دو حالت ایجاد می‌شود.

۱- در این روش زمینه‌ی مو بسیار روشن است و روی این موی بسیار روشن باز تکه‌های روشن‌تر در می‌آوریم . در این نوع سان‌لایت از دو رنگ استفاده می‌شود. رنگ بلوند بسیار روشن و نارنجی ( از رنگ ژله ای نارنجی روشن استفاده می‌کنیم).

۲- در این روش بیضی بالای سر (از رستنگاه تا تاج سر) بلوند ( دکلره ) می‌شود که پهنای آن بسته به سلیقه‌ی شخصی افراد متفاوت است . بهتر است که زمینه‌ی مو بسیار روشن باشد زیرا‌ هارمونی زیبا ایجاد می‌کند ولی عده ای هم بر روی موهای پایه‌ی متوسط‌ یا تیره این نوع سان‌لایت را نیز دوست دارند.

۳- مون‌لایت (moon light)

مون لایت برعکس سان‌لایت است و تکه زیرین مو بلوند شده (‌یا بوده ) و بیضی بالای سر تیره می‌شود.

۴- هاف‌لایت (half light)

از رستنگاه مو تا فرق سر و تا گودی گردن مو را به دو قسمت تقسیم می‌کنیم. سپس‌ یک طرف موی سر را به‌یک رنگ و طرف دیگر را رنگ دیگر می‌کنیم .نوع دیگر‌ هاف‌لایت وجود دارد که نقریبا بسیار استفاده می‌شود و تقریبا زیباست. در این نوع‌ هاف‌لایت طول مو را به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کنند و قسمت پایین مو را بلوند‌ یا روشن‌تر می‌کنند. اگر رنگ زمینه‌ی مو همخوان با نیمه‌ی روشن شده باشد زیبایی خاص خودش را دارد.

۵-مووی‌لایت (movie light)

یک کار بسیار فانتزی، که مستطیل بالای سر را جدا کرده و دکلره می‌کنیم سپس به ۳ تا ۷ قسمت افقی تقسیم کرده و توسط رنگ‌های فانتزی هر تکه را جداگانه رنگ کرده و می‌شوییم که به شکل رنگین کمانی روی موها قرار می‌گیرد.